Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ 

Jsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 323 627 511

O nemocnici

Světový den diabetu

14.11.2023

Podle posledních dat je v České republice už přes milion pacientů, kterým lékaři diagnostikovali cukrovku. V drtivé většině případů jde o diabetes druhého typu (91-92 %). Diabetiků prvního typu, pacientů, kteří si musí injekčně píchat inzulín, je cca 7-8 % a zbytek jsou zvláštní typy diabetu. V poslední době jsou počty diabetiků přesnější díky sběru dat v Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). V roce 2021 byl celkový počet evidovaných diabetiků 1.066.389, což je skoro o 24 % více než v roce 2010.

 

Proč přibývá zejména diabetiků druhého typu, komentuje MUDr. Tomáš Vařeka, diabetolog Nemocnice AGEL Říčany.: „Je to z důvodu, že u diabetiků 2. typu se na rozvoji onemocnění podílejí zejména faktory špatné životosprávy naší populace. Jako lékaři čekáme bohužel další zhoršení, protože lidé se málo hýbou, a to již od časného školního věku, a tak tloustnou. Dobrou zprávou však je, že pacientům, kterým se podaří zhubnout, se nemoc může zlepšit natolik, že ji nemusí vůbec léčit farmakologicky.“

 

Jaký způsob stravování vede k diabetu druhého typu? „K rozvoji či vzniku diabetu 2. typu mohou vést nevhodné stravovací návyky. K nejčastějším patří příliš mnoho potravin bohatých na rafinované cukry, nasycené a trans tuky a průmyslově zpracované potraviny. Tyto potraviny obsahují většinou vysoké množství kalorií a mají nízkou výživovou hodnotou. Za druhé nedostatek ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků ve stravě. Tyto potraviny jsou bohaté na živiny, jako je vláknina, vitamíny a minerální látky. V neposlední řadě je potřeba omezit nebo zcela vyloučit sladkosti, slazené nápoje, jídla z rychlých občerstvení, tučné maso, smažené potraviny a průmyslově zpracované potraviny,“ říká Bc. Ellen Ondrová – nutriční terapeutka Nemocnice AGEL Říčany.

 

„Klasickými příznaky, které upozorňují na možnou diagnózu diabetu, jsou častější močení, zvýšený pocit žízně a nechtěné hubnutí. Ale porucha metabolismu sacharidů, tedy cukrů, může mít i ne zcela specifické projevy, jako jsou častější infekce, zhoršené hojení ran, parodontóza, horšení zraku nebo objevení se například neuropatie, což je brnění nervů zejména na končetinách, také ztráta citlivosti. Nezřídka je diagnóza stanovena náhodně v laboratoři při preventivním vyšetření, kdy je zjištěna vyšší hodnota glukózy v krvi. Někdy je třeba vyšší hodnotu ověřit tzv. orálním glukózovým tolerančním testem (OGTT), který je zlatým standardem pro potvrzení přítomnosti poruchy glukózového metabolismu, “ dodává MUDr. Vařeka.

 

Na otázku, zda se může onemocnění rozvíjet, diabetolog říčanské nemocnice dodává: „Diabetes je závažný zejména postupným rozvojem svých komplikací, mezi něž řadíme diabetickou retinopatii (postižení sítnice oka), neuropatii (poškození nervů) a nefropatii (postižení ledvin), dále také urychlení procesu aterosklerózy (s vyšším výskytem infarktů myokardu, srdečního selhání a cévních mozkových příhod).

 

Drtivá většina diabetiků je dispensarizována u specialistů, diabetologů. Další část těchto pacientů je léčena v ambulancích praktických lékařů nebo internistů.

 

MUDr. Vařeka také zodpověděl, jestli se dá tomuto onemocnění předejít a případně jak: „Předcházet závažnějším komplikacím se dá vhodnou léčbou moderními léčivy, ale například i spoluprací s nutričními terapeuty. Velký význam nutričních terapeutů spočívá v tom, že s pacienty komunikují vysokoškolsky vzdělaní pracovníci, kteří proberou více aspektů zdravotního stavu, nejedná se pouze o prosté výživové poradenství, ale jde o pečlivou analýzu v jídelníčku. Toto bývá nejkritičtějším bodem úspěšné léčby, protože i správně nastavená a vybraná léčba nebude fungovat, pokud ji pacient nepřijme jako součást svého denního režimu. A to máme v současné době k dispozici pro naše pacienty opravdu kvalitní léčiva, která dokážou ochránit ledviny a významně snížit riziko kardiovaskulárních komplikací.“

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: