Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ 

Jsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 323 627 511

O nemocnici

Aby Vánoce byly svátky radostí a ne starostí

20.12.2023

Vánoční svátky máme za svátky klidu a pohody. Pracovníci nemocnice však i v této sváteční době musí řešit množství úrazů a nehod. Existují úrazy, které si zvládne ošetřit dospělý člověk sám, ale u některých je zapotřebí vyhledat odborníka. Které ošetření musí být provedeno lékařem, zodpoví vedoucí lékařka chirurgických ambulancí Nemocnice AGEL Říčany.

Jak přežít Vánoce a nezkazit si žaludek či neskončit na pohotovosti s podrážděným žlučníkem, se zabývala MUDr. Kostlivá: „Období Vánoc a oslav příchodu nového roku je každoročně spojeno u většiny z nás s návštěvami, přemírou jídla a alkoholu a jejich nezvyklými kombinacemi. Organismus tedy dostává pořádně zabrat.  Častým důvodem návštěvy lékaře v tomto období může být právě zkažený žaludek, žlučníkový záchvat nebo podrážděná slinivka. Otázkou je, kdy a jak si pomoci sám? A kdy je skutečně nezbytný zásah lékaře? Zkažený žaludek je nejčastěji následkem dietní chyby (kombinace sladkého, slaného, tučného a alkoholu). Takzvaně zkazit žaludek si můžeme i konzumací nedostatečně tepelně upravené stravy, či jídla zkaženého špatným uskladněním. V těchto případech se často přidá i průjem. Na podrážděný žaludek je nutná přísná dieta. Zklidnění přinesou i některé potraviny. Vhodné je starší pečivo, piškoty, suchary. Dobře se též snáší nemastný vývar masový či zeleninový. Kyseliny v žaludku neutralizují třeba obyčejné brambory. Vhodné je konzumovat brambory dobře uvařené a bez omastku. Střeva i žaludek uklidní také banán. Zkusit můžete rozvařit rýži do řídké kaše. Důležitý je i příjem tekutin, zejména pokud zvracíte nebo máte průjem. Vhodný je černý čaj, neperlivá minerálka, ale zklidňuje i obyčejná vychlazená Cola (ne však light verze bez cukru), ze které vymícháme bublinky a po lžičkách konzumujeme. Naproti tomu žlučníkový záchvat je bolestivé onemocnění většinou navazující na dietní prohřešek. U většiny postižených se najdou kamínky ve žlučníku. Projevuje se svíravou bolestí v pravém podžebří. I na žlučníkový záchvat je nejlepší dieta, tentokrát s přísným omezením tuků. Nebezpečí je při vycestování kamínku žlučovými cestami. Tyto cesty může kamínek ucpat a vznikne žloutenka. Nejhorší komplikací je pak zánět slinivky břišní, který se projeví trvalou nesnesitelnou až šokující bolestí v nadbřišku. Zde pomůže pouze lékař.“  Zde hlavní doporučení je, pokud jakékoliv bolesti břicha, zvracení nebo průjem i při dietě a klidu neustupují, je dobré navštívit svého lékaře. Ten pak rozhodne o dalším postupu. Pokud vznikne žloutenka nebo máte podezření na zánět slinivky, je nutná návštěva pohotovosti ihned. Prevencí je se nepřejídat a zařadit vhodnou pohybovou aktivitu.

Častým vánočním problémem je kost v krku, zde MUDr. Kostlivá sděluje: „Kost z ryby je častým důvodem návštěvy pohotovosti na Štědrý den. Prevencí je jíst pomalu a při jídle nemluvit. Pokud se přesto stane, že kost z ryby uvázne v krku, zkuste ji zajíst suchým chlebem. Pokud ani tato „babská rada“ nebude fungovat a nepodaří se dostat zaseknutou kost z krku, nezbývá nic jiného, než navštívit ORL pohotovost, kde kostičku najdou a vytáhnou.“

V chirurgických ambulancích říčanské nemocnice se se závěrem roku objevují také klienti s poraněním oka. MUDr. Sabina Kostlivá k tomu říká: „Poranění oka je vždy závažné. K poranění může dojít jehlicemi stromku při manipulaci se stromkem, pádem nečistot do oka, jiskrou prskavky, či při neodborné manipulaci s pyrotechnikou. Poranit oko může i letící zátka lahve. Málokdo ví, že taková zátka může letět rychlostí až 90 km/h. Nejdůležitější je prevence – opatrnost a ochranné brýle při vynášení a manipulaci se stromkem, při otevírání sektu nemířit na obličej a mít odstup od prskavek a pyrotechniky. Pokud k poranění dojde, je vhodné oko vypláchnout čistou vodou, roztokem na kontaktní čočky či umělými slzami, oko nemnout a při přetrvávání obtíží vyhledat lékaře.“

Symbolem Vánoc je ozdobený stromeček, který má doma v pokoji téměř každý. „Typické úrazy související s úklidem nebo spíše s přípravou na vánoční svátky vznikají například při zdobení stromečku,“ vysvětluje MUDr. Kostlivá a dodává: „Může dojít k pádu osob z výše při jeho zdobení, následkem čehož je poranění končetin, hrudníku či hlavy. K úrazu ale může dojít i při pádu celého stromku na majitele. Pokud je úraz provázen bezvědomím, bolestí hlavy, nucením na zvracení nebo pocitem dušnosti je nutná časná kontrola lékařem. Odbornou pomoc je nutné vyhledat i při změně tvaru končetiny, otevřené ráně, otoku či bolesti, které neustupují. Poraněné končetiny je dobré znehybnit provizorní dlahou, obvazem či šátkovým závěsem.

Velkou částí nejen vánočních úrazů jsou otevřené rány, k tomu MUDr. Kostlivá vysvětluje: „O svátcích se můžeme poranit nožem při kuchání kapra, vaření či balení dárků, ale i o rozbitou sklenici, ozdobu, o brusle, rozbitý led či jiný ostrý předmět. Důležité je ránu vypláchnout, polít dezinfekcí a sterilně ovázat.  Při významném krvácení je potřeba ránu přikrýt a pevně stlačit, u končetin zvednout nad úroveň srdce. U větších a krvácejících ran je třeba ránu odborně ošetřit popřípadě zašít. To by mělo proběhnout nejdéle 6 hodin od poranění. Podobně postupujte i u tržné rány, způsobené pyrotechnikou. Ránu překryjte a eliminujte krvácení. Postiženého co nejdříve dopravte do nemocnice, nebo volejte záchranku.“

MUDr. Kostlivá se k tématu vyjadřuje: „Část úrazů z období Vánočních svátků a oslav konce roku je spojena s požáry, hořením, opařením, popálením a v neposlední řadě i poraněním elektrickým proudem. Popáleninám jsou podobné i omrzliny. První pomoc závisí na působící noxe (škodlivině) a rozsahu poranění. U elektrického proudu je nejdůležitější rychlé přerušení působení, tedy odpojení od zdroje. Na co je při odpojení nutné dát si pozor: použít nevodivé předměty, postiženého se nedotýkat holýma rukama. Po každém zásahu proudem by měl být postižený zkontrolován lékařem. Popáleniny a opařeniny je vhodné chladit co nejchladnější vodou po dobu minimálně půl hodiny. Omrzliny postupně zahřívat též nejlépe ponořením do vlažné vody. Pokud je postižená plocha velká, je porušena integrita kožního krytu nebo bolestivost a otok neustupuje, je na místě navštívit pohotovost a nechat se odborně ošetřit.“

Doporučením na závěr je, že nejdůležitější je být při všech činnostech opatrný, vše si rozmyslet dopředu, u přístrojů a pyrotechniky postupovat v souladu s návodem a doporučeními a zároveň nepoužívat podomácku vyrobenou pyrotechniku. Při poraněních pak nepanikařit a zajistit základní životní funkce, zamezit krvácení, upadnutí do šoku a přivolat ZZS. Postup pro přivolání ZZS je následující: sdělte jméno a telefonní číslo, adresu, kam má ZZS přijet, proč voláte, počet zraněných, o jaká zranění jde – zlomenina, krvácení, bezvědomí, zástava oběhu a v neposlední řadě, jakou pomoc jste již poskytli či poskytujete, popřípadě si nechte odborně poradit.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: