Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ 

Jsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 323 627 511

O nemocnici

V letním období je dodržení pitného režimu nezbytné. Dehydratace hrozí zejména dětem a starším osobám varuje primář z Nemocnice AGEL Říčany

25.7.2025

Letní horka představují pro lidský organismus značnou zátěž a každoročně vedou ke zvýšenému počtu pacientů s příznaky dehydratace, úžehu nebo úpalu. Dehydratace vzniká při nedostatečném příjmu tekutin, případně při zvýšené ztrátě tekutin například pocením. Nejvíce ohroženi jsou senioři, malé děti, chronicky nemocní, ale také sportovci a lidé pracující na přímém slunci.

Hlavními příznaky dehydratace jsou sucho v ústech, žízeň, únava, slabost, bolest hlavy, závratě, poruchy koncentrace, snížené močení nebo tmavě zbarvená moč. Prevence dehydratace je zřejmá: pravidelně pít, i když nemáte žízeň – ideálně 2–3 litry tekutin denně, v horku i více. Obecně se udává, že je nutné vypít 30-40 ml tekutin (hlavně vody) na 1 kg tělesné hmotnosti za den (u dospělé osoby). Vhodné k doplnění tekutin jsou voda, neslazené čaje, minerální vody. Vyhýbejte se alkoholu a sladkým limonádám, které dehydrataci zhoršují. Vhodné je přizpůsobit vysokým teplotám také oblečení a vyhýbat se přímému slunci v poledních hodinách.

Rozdíly mezi úpalem a úžehem, jejich rizika a jak jim účinně předcházet, vysvětluje primář interního oddělení říčanské nemocnice MUDr. Jan Němec: „Úpal a úžeh jsou dva odlišné, ale často zaměňované stavy, oba však vyžadují rychlou reakci. Úpal vzniká při přehřátí organismu v důsledku nadměrného působení tepla (například při sportu, práci v horkém prostředí). Tělo se nestíhá ochlazovat a dochází k rozvoji příznaků: vysoká tělesná teplota, horká, suchá kůže (často bez pocení), bolest hlavy, zmatenost, nevolnost, zvracení. V těžkých případech bezvědomí. Zatímco úžeh je způsoben přímým slunečním zářením na hlavu a šíji (spálení sluncem) a projevuje se bolestí hlavy, závratí, podrážděním, únavou, nevolností, zvýšenou teplotou, často spálením kůže na obličeji a krku.“

Jak správně postupovat při podezření na úžeh nebo úpal? Přesunout postiženého do stínu nebo chladné místnosti. Uvolnit oděv, ochlazovat tělo (studené obklady, vlažná sprcha). Podávat po doušcích chladné (ne ledové) nápoje. Při poruše vědomí či zvracení volat ihned záchrannou službu (155). Radou internisty Nemocnice AGEL Říčany pro prevenci úpalu a úžehu je: „Nezdržujte se na slunci v poledních hodinách. Noste pokrývku hlavy, lehké a světlé oblečení. Pijte dostatek tekutin a chlaďte se.“

Dodržování základních zásad prevence dehydratace, úpalu a úžehu může zabránit vážným zdravotním komplikacím. „V horkých dnech buďte obezřetní, sledujte varovné signály svého těla a neváhejte v případě potíží vyhledat lékařskou pomoc,“ zakončuje primář.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská, MBA, tisková mluvčí AGEL

Mgr. Radka Miloševská, MBA
tisková mluvčí AGEL
[email protected]

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: