V Nemocnici AGEL Říčany se v letním období častěji objevují pacienti s reakcí na bodnutí hmyzem. Téměř 60 % tvoří ženy
16.7.2025
Letní měsíce přinášejí nejen radost z pohybu na čerstvém vzduchu, ale i riziko úrazů a zdravotních komplikací. V Nemocnici AGEL Říčany se v tomto období také zvyšuje počet pacientů s reakcí na bodnutí hmyzem, přičemž 59 % z nich tvoří ženy s průměrným věkem 55 let. Mezi další časté letní úrazy patří řezné a tržné rány, vykloubení, zlomeniny a popáleniny.
V Nemocnici AGEL Říčany patří mezi nejčastější letní úrazy řezné a tržné rány způsobené prací na zahradě, grilováním a manipulací s nářadím. Významný podíl, až 25 %, tvoří také sportovní úrazy jako vykloubení a zlomeniny, které často vznikají při sportovních aktivitách, jako je skákání do vody, jízda na kole či koloběžce. Desítky pacientů přicházejí s popáleninami různého stupně, způsobenými neopatrnou manipulací s ohněm během grilování. Častá jsou i zranění při koupání, ať už z důvodu skoků do mělké vody, nebo uklouznutí na mokrém povrchu.
MUDr. Sabina Kostlivá z chirurgických ambulancí Nemocnice AGEL Říčany upozorňuje na nutnost dbát na bezpečnost: „Nikdy neskákejte do neznámé nebo mělké vody a dohlížejte na děti. Při sportu používejte helmy a chrániče. Při grilování držte děti v bezpečné vzdálenosti a buďte opatrní při manipulaci s horkými předměty. Dále je důležité kontrolovat, zda v trávě nebo písku nejsou ukryté nebezpečné předměty.“
Letní měsíce také přinášejí zvýšený výskyt hmyzu. V nemocnici jsou často ošetřováni pacienti po bodnutí včelou, vosou nebo sršněm, což může být zejména u alergiků život ohrožující. Z pacientů ošetřených od dubna do dnešního dne tvoří 59 % ženy s průměrným věkem 55 let. Nejstarší pacientka, která byla v nemocnici ošetřena po bodnutí hmyzem měla 84 let.
MUDr. Kostlivá dále radí: „Pokud zůstane v kůži žihadlo (například od včely), ihned ho opatrně odstraňte, ideálně nehtem (ne pinzetou, abyste nevytlačili více jedu). Poté přiložte studený obklad a místo můžete potřít gelem na štípnutí hmyzem. A sledujte případné projevy alergické reakce jako je otok, dušnost, kopřivku, zrychlený tep. V případě závažných příznaků jako je otok obličeje, hrdla, při potížích s dýcháním, ztrátě vědomí okamžitě volejte záchrannou službu 155. Co se týče alergiků, ti by měli u sebe vždy nosit pohotovostní balíček s adrenalinem podle doporučení lékaře.“
V případě vážnějších poranění nebo alergických reakcí je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. V létě je třeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla, která mohou předejít vážným úrazům.
ZpětKontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská, MBA
tisková mluvčí AGEL
[email protected]
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL