Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ 

Jsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 323 627 511

O nemocnici

Jak vyzrát na nákup správné školní aktovky poradí fyzioterapeutka z Nemocnice AGEL Říčany

1.8.2024

Prázdniny se překlenuly do druhé půlky a spousta dětí bude potřebovat koupit novou aktovku do školy. Fyzioterapeutka z Nemocnice AGEL Říčany připravila několik doporučení, jak vybírat školní batoh menším školákům a na co si dát pozor u těch větších. Batoh musí dobře ergonomicky sedět, pohodlně se nosit a samozřejmě je dobré uhlídat i některé maličkosti, které zajistí, že bude dětem správně sloužit.

Při výběru školního batohu nebo aktovky je důležité znát zejména výšku a váhu dítěte. „Dostačující objem batohu pro děti navštěvující první stupeň základní školy bývá zhruba 20 litrů. Pro nejmenší školáky by aktovka naplněná sešity, učebnicemi a dalšími nezbytnostmi neměla vážit více než 15 % hmotnosti dítěte,upozorňuje Veronika Juzlová, fyzioterapeutka říčanské nemocnice a doplňuje: „Pro druhý stupeň základní školy můžete volit už i sportovní batoh s polstrovanými a zpevněnými zády, který dítě využije nejen ve škole, ale i ve volném čase. Stejně tak pro středoškoláky můžete najít vhodné modely i v prodejnách outdoor vybavení. Stále je však vhodné koupit batoh s pevnou kostrou, který rovnoměrně rozprostře váhu na celá záda.“

Je dobré si dát pozor na lehčí batohy, které nemají pevné dno a pohlídat si, že má batoh zádový systém, který je pevný. Koupit lze i batoh, který se dá upravit podle výšky dítěte, proto pak může sloužit delší dobu. Těchto batohů s rostoucím zádovým systémem je však na trhu jen omezený výběr. Výhodou některých batohů je, že nově mají polstrovanou kapsu pro tablet či notebook, což ocení právě starší školáci.  Jejich objem batohu už je větší, obvykle cca 25-30 litrů. Veronika Juzlová dále radí: „Nechte svého staršího školáka vyzkoušet, zda se mu do batohu vejde například větší lahev či objemnější učebnice, které často na druhém stupni základní nebo střední školy používá. Vhodné je, aby batoh měl nastavitelné ramenní popruhy a bederní i hrudní pás. Naprosto nevhodné jsou tašky či kabelky přes jedno rameno, které jednostranně zatěžují páteř.“

Pro menší i větší děti je vhodné se držet doporučení, že batoh nemá školáka omezovat v pohybu, a proto je dobré zkontrolovat, zda mu pevná část batohu neodstává od těla a nepřesahuje přes rameno, a zda dno batohu je zakončené v linii boků, protože mu nesmí při chůzi narážet do hýždí. Fyzioterapeutka Juzlová navíc doporučuje: „Ověřte si také, že ramenní popruhy jsou dostatečně široké, zhruba 4 cm, polstrované a nastavitelné. Rozhodně se nesmí školákovi zařezávat do krku, ale neměly by ani padat z ramen.“ U mimoškolních aktivit může starší dítě využívat stávající školní batoh nebo menší a lehčí batůžek, pokud v něm nenosí velkou zátěž. V tomto případě lze slevit z nároků na pevnost, pokud dítě batoh využívá jen na krátkodobé nošení, převlečení či přezutí.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: