Říčanská nemocnice oslavila Den hygieny rukou akcí pro veřejnost

10.5.2023

Zdravotnická zařízení nejen v Česku se od roku 2005 zapojují do Světového dne hygieny rukou, který si připomínáme 5. května. Také v Nemocnici AGEL Říčany se tohoto dne konala osvětová akce zaměřená na hygienu rukou, která oslovovala širokou veřejnost.

K příležitosti Světového dne hygieny rukou byly v říčanské nemocnici postaveny informativní stánky, kde si pacienti i návštěvníci mohli na vlastní kůži vyzkoušet správné dezinfikování rukou. Zodpovědnost za nemocniční hygienu má zde epidemiologická sestra Dana Najmonová, a proto to byla právě ona, kdo nad celou akcí dohlížel a malé i velké návštěvníky do tajů hygieny rukou zasvěcoval. Dana Najmonová sdělila: „Často si lidé myslí, že výuku správné hygieny potřebují pouze děti. Na ně jsme se sice při naší letošní akci nejvíce zaměřili, ale nedostatečné mytí rukou je i u dospělé populace. Ruce je třeba si mýt nejen před a po jídle nebo po toaletě, ale také po kýchání, zakašlání nebo smrkání.“

Marketingový referent a PR pracovník nemocnice Ing. Veronika Masaryková k akci uvedla: „Jsme rádi, že se tato akce setkala s příznivým ohlasem. Smyslem bylo ukázat, jak důležité dezinfikování nebo mytí rukou je. Pro ověření správnosti postupu hygieny rukou nám pomohla speciální UV lampa, která všem ukázala, kolik bakterií může na rukou zůstat, pokud se postup neprovede správně. Nejvíce opomíjená místa byla mezi prsty.“

Hygiena rukou je důležitá zejména kvůli prevenci přenosu infekčních průjmových a respiračních onemocnění. Mezi typické choroby nemytých rukou patří virová hepatitida typu A, rotavirové infekce, salmonelóza, enterovirové infekce, některé parazitózy (roupy) nebo i chřipka. Onemocnění mohou mít závažný průběh, přitom prevence je velmi jednoduchá. Epidemiologická sestra Dana Najmonová Najmonová správný postup mytí rukou okomentovala takto: „K mytí rukou používejte mýdle a teplou tekoucí vodu. Před mytím si sundejte prsteny, hodinky a náramky. Ruce si důkladně namydlete a vytvořenou pěnu si po dobu minimálně 20 vteřin umývejte. Při mytí věnujte pozornost také bříškům prstů, nehtům, prostoru mezi prsty, hřbetu ruky i zápěstí. Poté si ruce důkladně opláchněte tekoucí teplou vodou. A nakonec si ruce otřete dosucha čistým ručníkem nebo nejlépe jednorázovými papírovými utěrkami.“