Kardioložka poukazuje na trend mezi pacienty: Mnozí se domnívají, že na zlepšení svého zdraví nemusí sami spolupracovat

2.3.2023

Teprve několik měsíců funguje v Nemocnici AGEL Říčany kardiologická ambulance, přesto již nyní pozoruje tamní lékařka zajímavý trend. Mnozí pacienti se domnívají, že za jejich zdravotní stav je zodpovědný lékař, že oni sami pro celkové zlepšení svého zdraví nemusí dělat nic a lékař na vše najde „prášek“. Podle MUDr. Marcely Schejbalové, lékařky kardiologické ambulance v Nemocnici AGEL Říčany, za tímto přístupem stojí přetrvávající systémová chyba, nedostatečné podporování opravdu cílené prevence a komplexní edukace naší populace.

Provoz kardiologické ambulance byl v Nemocnici AGEL Říčany zahájen v říjnu 2022, v plném režimu však ambulance funguje až od prosince. Do nově otevřeného provozu přitom přicházejí téměř všichni pacienti k úvodnímu komplexnímu kardiologickému vyšetření.

MUDr. Marcela Schejbalová, lékařka kardiologické ambulance Nemocnice AGEL Říčany, odhaduje: „Od zahájení ambulance bylo vyšetřeno zhruba 180 nových pacientů, kdy počítám ale i pacienty, kteří byli indikováni k echokardiografickému vyšetření či konzultaci.“ Pacienti přicházejí nejčastěji s doporučením od svého praktického lékaře či na základě vyšetření interního příjmu nemocnice. Lékařka ale oceňuje také fakt, že mnoho pacientů se přihlásilo samo, když zjistili, že je zde ambulance nově otevřena.

Spektrum potíží, se kterými pacienti přicházejí, je přitom široké a různorodé. „Pokrývá vlastně celé portfolio ambulantní kardiologické péče – od preventivního vyšetření, vyjádření před operačním zákrokem, přes diagnostiku hypertenze či úpravy medikace, po řešení srdečních arytmií a různorodých subjektivních potíží, kontrolu chlopenních vad až po léčbu srdečního selhání. V rámci vyšetřovacího algoritmu využíváme echokardiografické vyšetření, monitoraci krevního tlaku a EKG ambulantní formou, spolupracujeme s laboratoří při diagnostice akutních potíží. Jsem ráda, že i za tak krátkou dobu se podařilo mnohým pacientům změnou či nasazením specifické medikace ulevit od potíží a zlepšit jim kvalitu života. Na druhou stranu se již podařilo zachytit i pacienty s dosud nediagnostikovanou hypertenzí, fibrilací síní a srdečním selháním, u kterých jsme zahájili specifickou léčbu a provedli komplexní diagnostický vyšetřovací program (ve spolupráci s pracovišti vyššího typu),“ vyjmenovává kardioložka MUDr. Schejbalová s tím, že nechvályhodným trendem je bohužel u pacientů tíhnutí k řešení obtíží léky, a to i v případech, kdy by mohla pomoci změna životního stylu. V takových případech spočívá práce zdravotníků zejména v intenzivní edukaci.

Dalším častým omylem je pak domněnka, že evidence naordinovaných léků jednotlivých pacientů je zdravotníkům někde univerzálně dostupná. „Pokud pacienti přicházejí k prvnímu vyšetření, doporučujeme poznamenat si léky a v jaké gramáži je užívají. Jinak je velmi obtížné posoudit zachování či změnu léčby. Mnoho pacientů se totiž mylně domnívá, že vše je uvedeno někde v počítači,“ uzavírá MUDr. Schejbalová s tím, že noví pacienti se stále mohou hlásit a ambulanci mohou po svém objednání navštívit v úterý, ve středu nebo ve čtvrtek. Objednat se mohou u sestry ambulance, paní Martiny Cahové, na telefonu 323 627 567 nebo na recepci nemocnice 323 627 511.