Pacienti v Nemocnici AGEL Říčany o vánoční atmosféru ani tradiční štědrovečerní pochoutky nepřijdou

22.12.2022

Co nejkrásnější Vánoce se snaží pacientům, kteří nemohou být ve svátečním období doma, připravit personál Nemocnice AGEL Říčany. Bohužel, vzhledem k vzrůstajícím respiračním onemocněním, se přijímají každý den do nemocnice osoby se zhoršeným stavem dýcháním a tak počet pacientů, kteří budou trávit Vánoce v této nemocnici, letos přibývá.

Poslech koled, vánoční výzdoba, ozdobené vánoční stromečky, to vše může v pacientech říčanské nemocnice umocnit vánoční náladu. I když primárně pacienti Oddělení následné rehabilitační péče nebo Interního oddělení zůstanou přes vánoční svátky v péči nemocničního personálu, nebudou ani oni ochuzeni o sváteční atmosféru. „Jedná se o pacienty s dlouhodobými chronickými a vleklými problémy, či rekonvalescenty po covidovém onemocnění, pacienty s akutními úrazy a frakturami, vyžadující klid na lůžku,” říká hlavní sestra Nemocnice AGEL Říčany Beata Zíta.
„Tito pacienti jsou hospitalizováni na následných lůžkách a tráví zde vánoční a často i novoroční dny. Budeme se snažit jim alespoň vyjít vstříc, co se týče kontaktu s jejich blízkými,” doplňuje hlavní sestra.

Kromě navození příjemné vánoční atmosféry na odděleních nebudou pacienti ochuzeni o tradiční štědrovečerní pokrm. „Každý pacient, který není omezen dietou, dostane na oběd slepičí vývar se zeleninou a těstovinou, dále smažený kuřecí řízek a bramborový salát. Někteří pacienti s naordinovanou dietou se mohou těšit na rybí filé s bramborovou kaší. A na řadu pacientů pak čekají linecká kolečka,“ dodává ke skladbě jídla na Štědrý den nutriční terapeutka Bc. Ellen Ondrová.
V nemocnici poběží provoz na Interním lůžkovém oddělení, Jednotce intenzivní péče a na Následné rehabilitační péči lůžkové. Chirurgické ambulance budou od 24. do 28. prosince do 7:00 hod. mimo provoz.

„Respirační onemocnění nešetří ani personál nemocnice, natož děti personálu, proto velmi oceňuje vstřícnost zbylého personálu nahradit své kolegy a kolegyně a zabezpečit tak co nejlépe chod celé nemocnice a věří, že všem pacientům připraví pěkné vánoční chvíle navzdory tomu, že pobývají v nemocnici,” říká na závěr Beata Zíta.