Pestrost stravy je důležitá pro vegetariány i vegany, říká nutriční terapeutka Nemocnice AGEL Říčany
1.11.2022
Na první listopadový den připadá Světový den veganství. Tento způsob stravování má již téměř třicet let svůj den. Veganská strava znamená vyloučení veškerých potravin vyprodukovaných zvířaty. Naproti tomu vegetariáni nejedí maso a uvádí, že strava bez masa jim pomohla k úbytku hmotnosti, zlepšilo se jim trávení nebo se jim snížil tlak. O tom, zda je vegetariánství i veganství přínosné, se rozpovídala Bc. Ellen Ondrová, nutriční terapeutka Nemocnice AGEL Říčany.
„Vegetariánství má skutečně uvedené přínosy a navíc i pomáhá ke snížení rizika srdečních nemocí, říká na úvod odbornice a pokračuje: „Lidé, kteří vypustí ze svého jídelníčku maso, by si ale měli dát pozor na to, aby si zajistili dostatečný přísun železa, vitamínu B12, vitamínu D, jódu, Omega-3-mastných kyselin a všech esenciálních aminokyselin.“
Na lůžkových odděleních říčanské nemocnice jsou častěji hospitalizovaní pacienti starší 60 let. Tito lidé vegetariánství příliš neholdují, a proto se zde vegetariánská dieta využívá jen zřídka. U mladších generací už je ovšem situace jiná a vegetariánství je u populace v produktivním věku zcela běžné. „Kvůli narušení vstřebávání železa by vegetariáni neměli v průběhu nebo po hlavním jídle pít černý čaj nebo kávu, naopak by si měli dát ovocnou šťávu, která obsahuje vitamín C. Pro dostatečný přísun vitamínu B12, který je jediným vitamínem, který se dá získat pouze z potravin živočišného původu, doporučuji vegetariánům denně zkonzumovat 150 gramů zakysaných mléčných produktů, čtvrt litru mléka, 40 gramů sýru a ideálně alespoň jednou týdně si dát vejce,” přidává nutriční terapeutka Bc. Ellen Ondrová rady, jak doplnit pro organismus důležité látky, které chybí ve stravě vegetariánů a zároveň dodává: „A protože vegetariáni nejedí ryby, je dobré trávit dostatečný čas na slunci, dále dodávat tělu jód jódovou solí nebo mořskými řasami a používat při vaření rostlinné oleje. Esenciální aminokyseliny pak získávají konzumací luštěnin, obilovin a ořechů. Velmi důležitá je však kombinace obilovin a luštěnin, případně ořechů v jednom jídle, a to pro dosažení kompletnosti esenciálních aminokyselin.“
Na správně vyvážený jídelníček by měli dbát také příznivci veganství, i zde je důležitá pestrost stravy. „Veganství je spíše životním stylem, který je založený na filosofii sounáležitosti s přírodou a ostatními živými tvory. Z pohledu nutriční terapeuta je třeba ale říct, že u veganů je nutné dbát na správně sestavený jídelníček, aby jejich tělo mohlo co nejlépe fungovat. Je důležitá pestrost i množství rostlinných potravin,” uvádí Bc. Ellen Ondrová. „Při veganství je nutné doplnit vitamín B12 suplementem a na zvážení jsou minerály jako železo, zinek a vápník, které je sice možné z rostlinné stravy získat, ovšem kvůli nižší vstřebatelnosti bývají u veganů nedostatkové,” poznamenává odbornice na výživu z Nemocnice AGEL Říčany.
ZpětKontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL