V říčanské nemocnici školáci zazpívali pacientům i zaměstnancům koledy. Hospitalizovaní nepřijdou o Vánocích o cukroví ani bramborový salát

22.12.2021

Zpívané koledy nebo vánoční výzdoba nejsou v tomto ročním období na programu jen v domácnostech. Adventní přípravy aktuálně vrcholí i v Nemocnici AGEL Říčany, kde chodby krášlí vánoční motivy a pacienti se již mohou těšit na tradiční štědrovečerní večeři.

Letošní Vánoce, stejně jako ty v minulém roce, jsou jiné než v předchozích letech. Bohužel z důvodu nepříznivé epidemiologické situace nejsou v nemocnici povolené návštěvy. „Je mi líto, že se nemohou pacienti v tento čas vidět se svou rodinou,” říká k aktuální situaci hlavní sestra Nemocnice AGEL Říčany Beata Zíta, ale vzápětí pokračuje: „Myslím si, a věřím, že mluvím za všechny zaměstnance, že o to víc všichni pracujeme s pocitem pomáhat, být pacientům na blízku a udělat pro ně maximum, ať se mohou domů dostat co nejdříve.“

V nemocnici poběží v závěru roku provoz na covid oddělení, jednotce intenzivní péče a na následné rehabilitační péči - lůžkové. Provoz nejen chirurgické ambulance však bude omezen.

„Adventní období by mělo být časem rozjímání, časem tráveným s rodinou u nazdobeného stromečku, časem dárků, časem obdarovávání. Mají to tak samozřejmě i naši klienti, byť už dávno nejsou dětmi, ale toto vše jim dopřát nemůžeme. Ale udělali jsme vše možné, aby i oni mohli nasát kouzelnou atmosféru, a proto byla na začátku prosince celá nemocnice vánočně vyzdobena a dokonce došlo i na krásné zpívání koled pro pacienty a zaměstnance místním sborem z 2. základní školy, i když z důvodu vládních nařízení pouze venku u budovy nemocnice. Zaměstnancům jsme nechali připravit drobné pohoštění, pro které si však museli chodit postupně ve skupinkách dle oddělení, aby byla dodržena všechna opatření. Na Štědrý den pak pacientům nebude chybět ani sladké cukroví, ovoce nebo bramborový salát a řízek, samozřejmě dle možností jejich diet,“ sdělil Bc. Lukáš Daněk, člen představenstva říčanské nemocnice.

„Na covidovém oddělení bohužel plánovat provoz nelze, a proto nezbývá než věřit, že se situace stabilizuje a naši pomoc bude potřebovat co nejméně pacientů. Zatím je předpoklad, že by přes vánoční svátky mělo být v nemocnici zhruba 40 pacientů,” upřesňuje hlavní sestra.

Tento rok byl bezesporu speciální, pro většinu náročnější, a to i po pracovní stránce. Ředitel Nemocnice AGEL Říčany prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. by rád celému personálu nemocnice poděkoval, od primářů, přes sestřičky, ošetřovatele, recepční, úklid, technickou podporu i administrativní pracovníky, za skvěle zvládnutou práci, za jejich obětavost a výdrž a přeje jim krásné a pohodové Vánoce a ať je příští rok naplněn pevným zdravím, láskou a rado