Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ 

Jsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 323 627 511

O nemocnici

Chodník pro bosé nohy je novým rehabilitačním prvkem v říčanské nemocnici

30.7.2021

V průběhu července se v krajní části areálu Nemocnice AGEL Říčany, vedle altánku u vstupu do pavilonu následné rehabilitační péče, začal používat sensomotorický chodník. V tomto týdnu jej s fyzioterapeutkou říčanské nemocnice vyzkoušel i akademický malíř Jan Kavan, který v současné době na oddělení následné rehabilitační péče pobývá.

S nápadem na vznik bosonohého chodníku přišla staniční sestra oddělení následné rehabilitační péče, paní Dana Najmonová. Jak sama říká: „Původně jsme si pohrávali s myšlenkou na Kneippův chodník, ale tato varianta, kdy se na stezce střídá teplá a studená voda s oblázky, se ukázala jako obtížně proveditelná“. 

Chodník je v podstatě ohraničeným povrchem cesty, která je pokryta přírodními materiály: oblázky, kůrou, pískem, kamínky aj. Díky tomu poskytuje bosým chodidlům rozmanitou škálu hmatových a stimulačních vjemů. „Pacientům tento chodník pomáhá trénovat rovnováhu a stabilitu při chůzi po nerovném a různorodém terénu. Je možné ho rovněž využít v terapii i prevenci rozvoje plochonoží, bolestivých stavů pohybového aparátu, svalových dysbalancí a poruch držení těla,“ dodává primář Oddělení následné rehabilitační péče MUDr. Karel Bouchner.

Chodit bosky v přírodě je přirozené a zdravé. V okolních zemích jako v Německu nebo v Rakousku jsou tyto stezky zcela běžné i na veřejných prostranstvích. Někdy bývají dlouhé i přes 10 metrů. V areálu říčanské nemocnice je chodník v délce 5 metrů a šířce 1 metr. Pracovník nemocnice a zhotovitel stezky Michal Freund při realizaci počítal s využitím stezky všemi pacienty. „Bylo žádoucí, aby délka chodníku nepřesahovala délku altánu, aby mohlo být u stezky instalováno madlo i pro méně pohyblivé pacienty,“ říká zhotovitel stezky Michal Freund. 

Realizátor stezky stejně jako lékaři Nemocnice AGEL Říčany si slibují, že chodník ocení především pacienti z oddělení následné péče, ale i ti, kteří do říčanské nemocnice pojedou za vyšetřeními v ambulancích. 

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: