Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ 

Jsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 323 627 511

O nemocnici

Rodiče se vyšetření kyčlí miminka nemusí bát

16.2.2024

Jednou z povinných návštěv lékaře, které musí rodiče po narození miminka absolvovat, je cesta k ortopedovi. Ten u novorozence zkontroluje správné postavení kyčlí a díky tomuto vyšetření se včas zachytí vrozená dysplazie kyčelního kloubu. Ročně je tato vada odhalena zhruba u tří tisíc dětí, tedy zhruba u tří procent novorozenců. Při včasném zahájení léčby je přitom šance na korekci velice vysoká.

Vyšetření kyčelních kloubů novorozenců a kojenců se provádí podle Metodického návodu Ministerstva zdravotnictví ČR, a to z důvodu vyloučení vrozeného vykloubení kyčelních kloubů. „První kontrola stavu kyčelních kloubů obvykle probíhá v prvních dnech života novorozence přímo v porodnici, kde se provádí základní klinické vyšetření. K nám do ambulance pak míří rodiče se žádankou od pediatra na první UZ vyšetření, které by mělo proběhnout v případě dobrého výsledku v porodnici do konce šestinedělí. Další vyšetření pak probíhá s odstupem dvou měsíců, cca ve třech měsících věku, a když je to dle nálezu potřeba, tak poslední vyšetření probíhá obvykle kolem šestého měsíce věku při správném vývoji kyčelních kloubů,“ popisuje ortoped Nemocnice AGEL Říčany, MUDr. Robert Pituch.

 

Kontrola není pro dítě bolestivá, vyšetření probíhá pomocí ultrazvuku. Lékař s rodičem dítěte probere rodinnou anamnézu, především výskyt dysplazie v rodině nebo jiná onemocnění či ortopedické vady, a také ho zajímá průběh porodu - například poloha miminka před narozením. Sestřička ze sonografické ambulance, paní Zdeňka Bajcurová, doporučuje: „Vezměte si s sebou čistou látkovou plenku nebo jednorázovou nepropustnou podložku, na kterou miminko položíte. Samotné vyšetření bude trvat jen několik minut.“

Pro zhodnocení stavu kyčlí se v sonografické ambulanci Nemocnice AGEL Říčany využívá Grafova klasifikace. Ta umožňuje hodnotit základní tvar a hloubku kyčelní jamky i centraci hlavice stehenní kosti. Tato klasifikace má vícero stupňů, které jsou ještě korelovány s věkem dítěte. To znamená, že určitý nález je v normě pro děťátko v šestinedělí, ale není ideální pro dítě ve věku šesti měsíců. Úlohou lékaře je, aby zhodnotil, jestli v daném věku je hloubka a tvar kyčelní jamky vyhovující. V případě, že se vývoj kyčelního kloubu odchyluje mírně od standardu, přistupuje se k nápravným opatřením, která jsou nejčastěji v časném poporodním období abdukční balení či „ balení na široko“. Ve vyšším věku, kdy již děťátku vkládání plenky navíc či abdukční kalhotky nestačí, se přistupuje k naložení Pavlíkových třmenů, které pomůžou udržet postavení nožiček v ideálním postavení pro nápravu tvaru jamky kyčelního kloubu a správné navedení hlavice stehenní kosti do této jamky. Doba používání korekčních pomůcek je různá a závisí na aktuálním nálezu. Pohybuje se v rozmezí několika týdnů až měsíců. MUDr. Pituch říká: „Dle mých zkušeností se dá říci, že miminkům to nevadí. Hůře to snáší jejich rodiče.“ A doplňuje: „V případě výraznější poruchy tvaru kyčelních kloubů odesíláme děťátko s rodiči ke konzultacím na vyšší pracoviště - nejčastěji FN Bulovka ke konzultaci a další terapii. Takových případů ale naštěstí bývá málo a úspěšnost terapie bývá vysoká při včasném záchytu." Proto je nutné tato vyšetření provádět plošně, aby již nedocházelo k nepoznaným poruchám kyčlí, jak tomu bývalo v minulosti.

Rodiče se ale nemusí bát, v případě nutnosti režimových opatření je vše vysvětleno v průběhu vyšetření a rodiče jsou poučeni o postupu i manipulaci při používání korekčních pomůcek.              

Nejčastější doporučení lékaře v naší ambulanci je „široké balení“. Těchto miminek, jejichž vývoj kyčlí je trošku pomalejší, bývá v ambulanci nejvíce. „Široké balení“ můžete vyřešit nákupem ortopedických abdukčních plenek nebo stačí dvě až tři látkové pleny složit na třetiny, položit na sebe a dát miminku mezi nožky přes normální plenu. Veškeré odchylky můžou zmizet během pár týdnů. MUDr. Robert Pituch nesouhlasí s preventivním širokým balením, které někteří rodiče pro jistotu dětem dávají, a říká: „Preventivně balit širokým balením není nutné. Je dobré se řídit doporučením lékaře, který vývoj kyčlí dítěte vyšetřil.“

Jestli bude mít miminko kyčle v pořádku, závisí na mnoha faktorech.  Podíl má genetika, poloha plodu při vývoji v děloze i průběh porodu. Co však může mít také vliv, je výživa v těhotenství nebo nemoci, které během těhotenství maminka prodělá.

Odhadnout, jestli bude miminko hrát fotbal nebo tančit balet při vyšetření nelze, ale lze snížit pravděpodobnost poruchy kyčelního kloubu a o tuto možnost dítě nepřipravit.

V případě, že právě hledáte vhodnou ambulanci pro vyšetření kyčlí miminka, můžete se objednat do sonografické ambulance v Nemocnici AGEL Říčany telefonicky +420 323 627 511 nebo přijít na recepci nemocnice osobně, vždy však se žádankou od pediatra.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: