Po necelých dvou měsících provozu aplikovalo říčanské očkovací centrum desetitisící dávku vakcíny proti covidu-19

20.4.2021

Již 10 tisíc dávek vakcíny proti onemocnění covid-19 aplikovali lidem zdravotníci očkovacího centra Nemocnice AGEL Říčany, které sídlí v areálu sportovní haly na Škroupově ulici. Očkovací centrum bylo v pilotním režimu otevřeno 24. února, přičemž ve svých počátcích obsloužilo zhruba 200 příchozích za den. Nyní se denní očkovací kapacita těsně blíží 500 osobám.

Očkovací centrum v Říčanech vzniklo díky společné aktivitě města, říčanské nemocnice a středočeského hejtmanství. „Především začátky byly organizačně náročné, protože jsme aplikovali všechny tři v Česku dostupné typy vakcín. To mělo samozřejmě vliv také na chod a organizaci práce. Nutné bylo a je pečlivé plánování objednávek klientů k druhým dávkám. Nyní aplikujeme pouze vakcíny Pfizer a Moderna, které mají administrativně nastaven stejný interval,“ popisuje ředitel Nemocnice AGEL Říčany Pavel Fojtík, jehož těší, jak se podařilo za necelé dva měsíce provozu zvýšit průchodnost a rychlost odbavení více než dvojnásobně.

Od očkovaných má město pozitivní ohlasy právě na přehlednost a organizovanost. „Snad každý očkovaný, s nímž mluvíme, si pochvaluje, jak to v očkovacím centru dobře funguje. Vše je jasné, v prostoru se lidé snadno orientují a celkově si chod centra pochvalují,“ doplňuje starosta města Říčany David Michalička a dodává: „Jsem rád, že jsme společně rychle zareagovali a zřídili první velkokapacitní očkovací centrum mimo areál zdravotnického zařízení ve Středočeském kraji.“

„Díky postupně získaným zkušenostem jsme postupně optimalizovali provoz a zároveň zvýšili plynulost celé obslužnosti očkovacího centra. V ideálním případě tak lidé stráví v očkovacím centru 25-30 minut,“ říká ředitel Nemocnice AGEL Říčany Pavel Fojtík s tím, že aktuální kapacita je vždy přímo závislá na dodávkách vakcín z kraje. „Pro naši sportovní halu je 500 očkovaných denně optimální množství, a to především z pohledu udržení bezpečné vzdálenosti pacientů a dostupnosti parkování,“ doplnil ředitel.

Provozní doba očkovacího centra je od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin, registrace k očkování probíhá prostřednictvím státního rezervačního systému na stránkách https://registrace.mzcr.cz, ​​registraci po telefonu provedou operátoři na infolince 1221. „Aktuálně se mohou hlásit osoby starší 65 let, sociální pracovníci, zaměstnanci kritické infrastruktury státu a osoby s chronickým onemocněním či zdravotním stavem,“ připomíná ředitel Pavel Fojtík.