Za první měsíc fungování odběrového místa odebrali zdravotníci Nemocnice AGEL Říčany přes tisíc vzorků

3.11.2020

Dnes je to přesně měsíc, co se v krajní části areálu Nemocnice AGEL Říčany (vchod z ulice Domažlická) otevřelo odběrové místo pro testování onemocnění COVID-19. K dnešnímu dni zde zdravotníci zvládli odebrat přes 1000 vzorků.

Odběrové místo je dostupné pěšky nebo i autem. Momentálně v okolí odběrového místa v ulici Domažlická mohou zastavit pouze auta osob objednaných pacientů. O bezpečný odběr se tu stará proškolený personál vždy v počtu dvou osob: zdravotní sestra nebo medik a administrátor, kdy vzorky mohou odebírat pouze zdravotní sestry a medici. Vedoucí laboratoře říčanské nemocnice RNDr. Jan Krajíček, Ph.D., přibližuje celý proces: „Odběry se provádí z nosohltanu. Vzorky se poté analyzují metodou polymerázové řetězové reakce neboli PCR.“ Samotný odběr je skutečně rychlý a průměrně trvá čtyři minuty.

Pracovníci mají snahu otestovat co nejvíce lidí, ale kapacita je samozřejmě omezená. A proto je skvělou zprávou, že i přesto se podařilo během měsíce října zvýšit průměrnou kapacitu ze 45 na 60 odebraných vzorků za den (minulý pátek bylo dokonce odebráno 94 vzorků). Bohužel takového maxima se nedaří docílit každý den, a to především z důvodu neohleduplnosti některých klientů, kteří se objednají a nakonec nepřijdou. Velmi by pomohlo, kdyby lidé, kteří se rozhodnou k odběru nejít, svou rezervaci zrušili.

Průměrná čekací doba při objednání k vyšetření jsou 2 pracovní dny a objednat se mohou pouze indikovaní pacienti (pacienti se žádankou). Testy samoplátců byly dočasně zastaveny.

K odběru se můžete dostavit pouze po objednání. Způsoby objednání jsou dva. První možnost je online objednání na webových stránkách: https://www.agellab.cz/odberova-mista-covid/stredocesky a druhá je telefonicky na čísle: 800 200 230.

Nemocnice děkuje pacientům, kteří k odběru chodí včas, dodržují v prostoru odběrového místa všechna organizační i protiepidemická opatření, stejně jako pokyny personálu, jedná se především o dodržování rozestupů, nošení ochranných prostředků a dodržování stanoveného pořadí. Pracovníci odběrového místa se zde setkali i s agresivními osobami. Naštěstí tato záležitost byla ojedinělá a pro tyto případy mají pracovníci kontakt na městskou policii, která i v pravidelných intervalech kolem odběrového místa projíždí a situaci monitoruje.

Nemocnice si rovněž váží spolupráce s městem Říčany, které se snaží všemi dostupnými prostředky podpořit fungování tohoto místa.